להגיב בהתאם לנסיבות המשתנות – הנקה וואזה

התרגול הבסיסי באייקידו אמור להוביל אותנו למקום בו נהיה מסוגלים להגיב במלוא האנרגיה למצב של התקפה ובה בעת לנשום נכון ולהישאר במרכז.

כידוע לכל מי שמתאמן אייקידו, בשיעורים התרגול הוא בדרך כלל על טכניקה בודדת ואנו משכללים את השליטה שלנו בטכניקה ועובדים על ליטוש, דיוק, נשימה, תזמון ועוד. במקביל, בכל שיעור אנו מתרגלים גם "ג'י-יו וואזה" ( Ji-yu Waza) או "טכניקה חופשית". המטרה בחלק זה של השיעור היא לצאת מהתבנית ולהגיע למצב בו אנו מבצעים טכניקה מבלי לחשוב על כך. השאיפה היא להגיע למצב בו הגוף פשוט זז והטכניקה "מתבצעת מעצמה".

ההתקפה של בן הזוג משתנה ואף בני הזוג עצמם מתחלפים תוך כדי אימון. בניית היכולת לבחור בשבריר שנייה את הטכניקה המתאימה לבן הזוג הספציפי ולהתקפה הנוכחית הינה חלק חשוב ומאתגר באימון.

לעיתים קורה שבחרתי טכניקה מסויימת ותוך כדי הביצוע אני מבין שהיא לא תצלח. למשל כאשר יש התנגדות של בן הזוג.

באייקידו, כמו בחיים, הגמישות והיכולת לשנות תוך כדי תנועה היא בעלת חשיבות עליונה. היכולת לבחור את הטכניקה המתאימה לזמן ולמקום, אך לא פחות חשוב מכך, היכולת לשנות כיוון, טכניקה או טקטיקה עפ"י הצורך, היא יכולת שלא ניתן להפריז בחשיבותה.

דרך האימון באייקידו אנו מנסים לאמן את עצמנו לא להיתקע ולא להיתפס לדברים. השאיפה היא לבנות את עצמנו כך שנהיה מוכנים בכל נקודה בזמן להגיב בהתאם למציאות המשתנה.

החיבור לחיי היומיום ברור מאליו: כמו באייקידו, גם בחיי היומיום, מי שנעול ומקובע יתקשה להגיב לנסיבות המשתנות. גמישות נפשית, או במילים אחרות היכולת להתאים את עצמי למציאות חדשה (לשינויים בעבודה, לשינויים אצל אנשים קרובים אליי ולכל שינוי אחר) היא תכונה הכרחית בכדי להתקיים בעולם שלנו המתאפיין בשינויים בלתי פוסקים. רק אדם בעל גמישות נפשית המתאים את עצמו לשינויים ימשיך להיות רלוונטי תמיד.

תגובות (6)

 1. בר לב עופר:

  אהבתי את ההשוואה לחיי היום יום
  אני אתך בכל מובן הדבר ההשלכה לחיי יום יום תואמת את המציאות
  במיוחד מי שעובד עם אנשים שונים במהלך כל היום

 2. אלי לרמן:

  עופר שלום,
  תודה על התגובה. אני שמח שההשוואה לחיי היומיום תואמת את החוויה שלך. אני מניח שלך, כאדם העובד עם אנשים שונים במהלך כל יום, יש הרבה הזדמנויות לתרגל הנקה-וואזה.
  בברכת המשך צעידה מהנה בדרך.
  אלי

 3. יואב רשף:

  לדעתי תרגול הנקא ואזה הוא שיוצר את ההבנה האמיתית של האיקידו. חברים תמיד שואלים: למה לעשות את התרגיל הזה מהאחיזה הזו ? או: אבל אם האוקה יתנגד / יתקשה / לא ישתף פעולה, התרגיל לא יצליח. כאשר תלמידים ברמה מספיק מתקדמת מתרגלים הנקא ואזה, אנו עונים על הרבה שאלות מציקות. האוקה התקשח – עוברים לתרגיל אחר, למקום שההתקשות פחות מפריעה. האוקה מתנגד – לוחץ למטה במקום "לזרום" כלפי מעלה – נשנה לתרגיל אחר כלפי מעלה. וגם נראה שמאותו מצב – אנו נדרשים לכל מגוון הטכניקות- שכן שכל "התנגדות" של האוקה עלולה להיות בכיוון אחר, ואז טכניקה אחרת תתאים כדי להתאים עצמנו לכיוון ההתנגדות. אני חושב שמאוד יתרום לשלב יותר הנקא ואזה באימונים.

 4. אלי לרמן:

  יואב שלום,
  אני מסכים עם האבחנה שלך שתרגול הנקה-וואזה תורם רבות להבנת האייקידו. היכולת שלנו לשנות את הטכניקה בהתאם לנסיבות היא אכן יכולת שחשוב לתרגל.
  השילוב של הבנת טכניקות הבסיס ובמקביל פיתוח היכולת לשלב ביניהן בהתאם לנסיבות היא הכיוון שאליו אנו שואפים להתפתח.
  תודה על התגובה.
  להתראות.
  אלי

 5. מור אבן:

  חושבת שלא ללכת ראש בראש אלא לזרום זו נוסחא עמוקה, שהמאמצה לא יפגע. לפעמים, העקשנות והגאווה מרגיש לנו כחוף מבטחים, אך לבסוף למי שזז הצידה ומפנה מקום לדרכים ומחשבות חדשות, מגיע הפיתרון ממקור בלתי צפוי. לעיתים רבות אנחנו מתקשים ומתקבעים על דרך מסויימת הנראית לנו שהיא המגינה השומרת והבטוחה לנו. ישנה רתיעה מלזוז הצידה פן נפגע.

  1. אלי לרמן:

   מור יקרה,
   מאוד מזדהה עם מה שכתבת. הרתיעה הבסיסית משינוי מוכרת לרובנו. היכולת להבין שהגיעה העת לשנות ולא פחות מכך לעשות שינוי היא יכולת שלא ניתן להפריז בחשיבותה.
   מצד שני, היכולת להבדיל בין מצב שבו כדאי להתמיד ולנסות למרות הקושי לבין מצב שבו כדאי לשנות כיוון היא אולי היכולת החשובה.
   לעניות דעתי דרך האייקידו אנו אמורים לחדד את הרגישות ויכולת האבחנה שלנו, כך שנשכיל להבדיל באיזה מהמצבים מדובר.
   שנה טובה ומבורכת, שנת בריאות טובה וגמישות מחשבתית.
   להתראות.
   אלי

כתיבת תגובה

שינוי גודל טקסט
ניגודיות גבוהה