עבודה בהתאם לחוקי הטבע: הסיפור על הוצ'ו, השף הסיני

הטכניקות המקוריות באייקידו נועדו לשבור ולגרום נזק משמעותי. הן פותחו לשימושם של סמוראים, הלוחמים היפניים, ולאורך השנים שרדו רק הטכניקות האפקטיביות. זו הסיבה לכך שתרגול טכניקות אייקידו מאפשר למתאמן, במצבי אין-ברירה, להשתמש בהן לנטרל תוקף. אולם, אייקידו המשיך והתפתח וכיום הוא הרבה מעבר ל"הגנה עצמית".

באימונים אנו מתרגלים את הטכניקות מתוך דגש על עבודה עם הכיוון הטבעי של המפרק. במקום לשבור את המפרק אנו מבצעים את אותה טכניקה עם שינוי קטן, שינוי הגורם לכך שאותה טכניקה שנועדה במקורה לשבור מאפשרת לנו להגמיש ולחזק את המפרק. בדרך זו אנו בונים, מחזקים ומגמישים איש את רעהו.

העיקרון של עבודה בהתאם לחוקי הטבע נכון גם בהקשר של הבנת המצב האישי שלי. לדוגמה, אם שני אנשים מתחילים להתאמן באייקידו, האחד בן 21 והשני בן 65 , רק טבעי הדבר שהם לא יתאמנו בצורה זהה. כל אדם צריך לקחת בחשבון את גילו ומצבו הפיזי ולהתאמן בהתאם. זה חלק מחוכמת החיים של "לעבוד בהתאם לחוקי הטבע".

ישנו סיפור מפורסם בן אלפי שנים בקלאסיקה הסינית על הוצ'ו שהיה שף מפורסם והוזמן להדגים לפני השליט את יכולתו.
הניחו לפניו פרה והוא החל מכין אותה למאכל. כשסיים את עבודתו מחה לו השליט כף והתפעל מהטכניקה. הו-צ'ו הסביר:
"אני עובד עם הכיוון הטבעי של העצמות. בין העצם לבין הבשר יש מרווח בלתי נראה ולשם אני מכוון. ראה נא את הסכין שלי – נראית כחדשה.
שף מתחיל מחליף סכין כל כמה חודשים. שף טוב מצליח לעבוד עם סכין שנה שלמה ונאלץ להחליפה. הסכין שלי, עיניך הרואות, כחדשה והיא בת 19 שנים".

השאיפה האישית שלי היא לעשות אייקידו כזה, לשאוף לטכניקה העובדת עם הכוון הטבעי: עם כוון התנועה, עם כוון כיפוף המפרקים,
עם מודעות ליכולת שלי וקשב ליכולתו של בן הזוג.

התרגול באייקידו, המלמד אותנו לעבוד עם הכיוון הטבעי, מעלה את המודעות שלנו לנושא ומאפשר לנו לחפש גם ב"חיים האמיתיים" איך לעבוד בהתאם לחוקי הטבע. לדוגמה, היכולת להשתמש בכלים שקיבלנו (כולל גופנו) בצורה נכונה, בהתאם לחוקי הטבע, כפי שהו-צ'ו השתמש בסכין שלו, וכך לאפשר לעצמנו להשתמש בהם לאורך שנים. זו חוכמת חיים אמיתית.
לשם כך, חשוב להקפיד על איזון: תזונה מאוזנת, איזון בין עבודה לפנאי, איזון בין שעות פעילות ושינה וגם פעילות גופנית במידה הנכונה ובהתאם ליכולתו של המתאמן.

חוק טבע נוסף הוא "הקטן מצטבר והופך לגדול". במילים אחרות, הדברים בעולם נבנים וגדלים בהדרגה. בכדי לבנות גוף בריא צריך להקפיד על תזונה נכונה, פעילות גופנית ומנוחה מספיקה. זה לא קורה ביום אחד וגם לא בחודש. השקעה מתמשכת היא זו המביאה תוצאות אמיתיות.
דבר דומה אפשר לומר על מערכת זוגית: מי שמשקיע בקשר זוגי, בונה ומטפח אותו לאורך זמן, יוכל לראות תוצאות. פעולות קטנות מצטברות למעשים גדולים.

תגובות (4)

 1. שמעון הרןש:

  אלי מנסיון אישי מאוד אוהב אייקידו והתאמנתי כמה חודשים אצל אמיר אבל בקרב רחוב עמ שאייקידו יהיה רלוונטי מינימום צריך להיות לוחם בחגורה שחורה מאוד קשה לתפוס תנועות של אדם זריז או לוחם באומנות לחימה אחרת כמו איגרוף או קראטה וזה היווה לי תמיד שאלה זה מאוד נחמד לגמישות ולספורט אבל כמו שאמרתי הייתי מגדיר את האומנות הזאת אחרת מאומנות לחימה

  1. אברהם לוי:

   שמעון היקר, מנסיון העבר הרחוק (כמעט 17 שנה) גם באומנויות לחימה אחרות צריך ניסיון רב ע"מ ליישמן בקרב רחוב (שם אין הזדמנות שניה) והעיקרון של לצאת מקו התקפה קיים שם בייתר שאת. אין תחליף לניסיון הנקנה בעמל של שנים ובהתמדה. גם לשף הסיני לקח זמן ללמוד לפרק פרה בלי לעבוד קשה ולהרוס את הסכין ויותר חשוב- בלי להרוס את הבשר.

  2. אלי לרמן:

   שמעון שלום,
   אני מצטרף להסבר של אברהם. בכל תחום בו תבחר, בכדי להגיע לרמה בה הכלים שימושיים וזמינים לך, דרושה התמדה.
   אייקידו היא בהחלט אומנות לחימה, ואני זוכר חבר'ה וותיקים ביפן שנשאלו שאלות לגבי "האפקטיביות של אייקידו" הם נהגו לומר ש"מי ששואל שאלות כאלה סימן שחסרות לו הרבה שעות אימון".
   בברכה,
   אלי

כתיבת תגובה

four × five =

שינוי גודל טקסט
ניגודיות גבוהה